Islandia

Islandia

Islandia (isl. Ísland), kraina ognia i lodu, to wyspa położona w północnej części Oceanu Atlantyckiego, na styku dwóch płyt tektonicznych: euroazjatyckiej i północnoamerykańskiej. Krajobraz wyspy zdominowany jest przez ogromne pola lawowe, wysokie szczyty pokryte lodowcami, szumiące wodospady, bulgoczące błotniste źródła i wszechobecne rzeki polodowcowe. Zgodnie z nazwą wyspy, około 11% jej powierzchni zajmują lodowce. Największym z nich jest Vatnajökull o powierzchni 8300 km², jest on jednoczenie jednym z największych lodowców w Europie.
Islandia należy do najpóźniej i najrzadziej zasiedlonych obszarów Europy. Pierwsi osadnicy pojawili się na wyspie w roku 874. Byli to norwescy wikingowie oraz celtyccy osadnicy poszukujący nowych miejsc do życia. W roku 930 osadnicy zebrali się po raz pierwszy na zgromadzeniu ogólnym, zwanym Althingiem. Od tego czasu, rokrocznie w Þingvellir odbywały się zgromadzenia wolnych mieszkańców wyspy, na których ustalano prawo oraz sądzono przestępców.
Islandia prowadzi bardzo restrykcyjną politykę turystyczną. Liczba turystów, która może odwiedzić wyspę w ciągu roku ustalona jest na ok. 300 tys. Ograniczenie to ma sprzyjać zachowaniu naturalnego piękna kraju. Islandia posiada wiele atrakcji turystycznych, głównie o charakterze przyrodniczym. Większość atrakcji związana jest z historią geologiczną wyspy: aktywnością wulkaniczną i geotermalną a w konsekwencji z urozmaiconą rzeźbą terenu. Głównym miastem turystycznym jest stolica kraju Reykjavík oraz znajdujące się na północy miasteczko Akureyri.
Sezon turystyczny jest bardzo krótki, trwa od 15 czerwca do 15 sierpnia. Baza noclegowa jest doskonale rozwinięta. Ceny mogą przyprawić o zawrót głowy, gdyż Islandia jest najdroższym krajem w Europie.
Bardzo popularną formą zwiedzenia wyspy jest podróż drogą numer 1. Droga ta obiega całą wyspę. Przy niej znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Inną popularną wyprawą jest odwiedzenie tzw. Złotego Kręgu, czyli trasy turystycznej południowo-zachodniej Islandii, obejmującej główne atrakcje turystyczne tej części wyspy, do których można dotrzeć w ciągu jednego dnia z Reykjavíku. Do trzech najważniejszych atrakcji turystycznych Złotego Kręgu zalicza się: park narodowy Þingvellir, dolinę Haukadalur z gejzerami: Geysir i Strokkur oraz wodospad Gullfoss. Ponadto można odwiedzić wiele innych, mniej znanych miejsc znajdujących się w pobliżu trasy.
Prawdziwe piękno Islandii zobaczyć można jednak dopiero odwiedzając interior. Ten położony w centralnej części wyspy płaskowyż skrywa miejsca o istnie prawdziwym pięknie. Drogi prowadzące przez interior to w większości drogi nieutwardzone, których pokonanie bardzo często wiąże się z koniecznością przejeżdżania rzek w bród. Drogi prowadzone przez interior oznaczane są dodatkową literą F a poruszać się po nich mogą wyłącznie pojazdy o napędzie na cztery koła. Pokonywanie rzek w bród to dodatkowe wyzwanie zarówno dla kierowcy jak i auta. Poziom wody w rzekach jest zmienny i zależy od temperatury i ilości opadów. Im wyższa temperatura, tym lodowce szybciej się topią i więcej wody płynie w rzekach. Często jest tak, że rano rzeka jest płytka i wąska, natomiast wieczorem może być trudna do przejechania. Wybierając się na wycieczkę w głąb interioru trzeba zapoznać się z charakterem dróg, ilością i głębokością brodów oraz czasem potrzebnym na ich pokonanie. Dobry opis wszystkich dróg w interiorze, wraz z cennymi wskazówkami znajduje się tutaj (https://epiciceland.net/list-f-roads-iceland/). Warto dodać, że drogi prowadzące przez interior otwarte są jedynie przez kilka miesięcy w roku. Zimą oraz wczesną wiosną drogi są zamknięte dla ruchu a poruszanie się po nich byłoby niebezpieczne. Aktualne informacje o stanie i przejezdności dróg można znaleźć na stronie (https://www.road.is/).
Do tej pory Islandię odwiedziłem dwa razy. Po raz pierwszy na wyspie wylądowałem w roku 2013 w ramach podróży służbowej. Podczas kilkunastogodzinnego pobytu na wyspie udało mi się jedynie odwiedzić atrakcje Złotego Kręgu oraz przespacerować się po Reykjavíku. Mój pobyt przypadł na koniec czerwca a więc w czasie, w którym słońce praktycznie nie chowa się pod horyzontem. Kolejny raz odwiedziłem wyspę w roku 2020 i spędziłem na niej dwa tygodnie. W tym czasie miałem możliwość zobaczenia wielu atrakcji zlokalizowanych w południowozachodniej części wyspy. Z pewnością nie był to mój ostatni pobyt w tym rejonie świata. Islandia ma tak wiele do zaoferowania i mam nadzieję, że w przyszłości będę miał możliwość zwiedzania pozostałych rejonów wyspy.
Na kolejnych podstronach znajduje się krótki opis odwiedzonych atrakcji. W opisie znajduje się także informacja o tym jak można dotrzeć do danej atrakcji. W przypadku dłuższych wędrówek, dołączony jest także ślad GPS umożliwiający odtworzenie pokonanej trasy.
Rozwiń tekst