Gran Canaria

Gran Canaria

Archipelag Wysp Kanaryjskich leży na Oceanie Atlantyckim, składa się z siedmiu zamieszkałych wysp: Gran Canaria, Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera oraz sześciu mniejszych, niezamieszkałych: Alegranza, Graciosa, Montana Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Wyspy są oddalone o 100 do 300 km od północnozachodniego wybrzeża Afryki (Sahara Zachodnia, Maroko) oraz około 1100 km od lądu hiszpańskiego (Cádiz). Cały archipelag rozciąga się od wschodu na zachód na długości 500 kilometrów i z północy na południe na długości 200 kilometrów.
Gran Canaria leży prawie w centrum archipelagu, po Teneryfie i Fuertuwenturze jest to trzecia co do wielkości wyspa archipelagu. Stolicą wyspy jest miasto Las Palmas de Gran Canaria. Wyspa ma okrągły kształt z masywem górskim pochodzenia wulkanicznego w centrum wyspy. Najwyższy punkt wyspy to Pozo de las Nieves (1950 m. n.p.m.). Wyróżniają się także formy skalne takie jak Roque Nublo (1813 m. n.p.m.) i Roque Bentayga.
Pomimo stosunkowo niewielkich odległości pomiędzy wyspami, każda z nich ma specyficzny charakter. Największa zaleta Gran Canarii są piaszczyste wydmy plaże w południowej części wyspy oraz zapierające dech w piersiach górzyste scenerie w jej części centralnej.
Wyspę odwiedziliśmy po raz pierwszy w listopadzie 2005 roku. W naszym serwisie można znaleźć opis najciekawszych miejsc na wyspie. Do najważniejszych atrakcji przyrodniczych wyspy należą: wydmy w Maspalomas, stolica wyspy: Las Palams de Gran Canaria, najwyższe wzniesienie wyspy: Pozo de las Nieves. Bardzo ciekawe i emocjonujące jest także przemierzanie górskich dróg wijących się tysiącami zakrętów, przemierzanie skalistych wąwozów. Szczególnie polecamy następujące trasy objazdowe wyspy:
Trasa 1. Dookoła wyspy
Naszą podroż rozpoczynamy w Maspalomas podążając w kierunku zachodnim poprzez miejscowości Arguineguín oraz Puerto Rico. Pierwsza miejscowość w której warto się zatrzymać to Puerto de Mogán. Tutaj kończy się nadbrzeżna droga. Dalszy szlak prowadzi w górę Barranco de Mogán. Około 10 kilometrów za Mogán można oglądać kolorowe formacje skalne, zwane Azulejos. Jadąc dalej na południe mijamy miejscowości San Nicolás de Tolentino oraz Puerto de la Aldea. Górska droga kończy się na przedmieściach miasta Agaete. Dalej kierujemy się kierunku południowym, do stolicy wyspy Las Palams de Gran Kanaria. Na zwiedzanie stolicy wyspy warto wybrać się innego dnia. Ostatni etap tej wędrówki prowadzi autostradą do Maspalomas.
Poniżej zamieszczono profil wysokościowy proponowanej trasy. Stopień trudności oceniamy na 2 (w skali od 1 do 5). Najtrudniejszy jest odcinek górski, od Puerto de Mogán do Agaete. Najwyższy punkt: 690 m. n.p.m., długość: około 200 kilometrów.
Trasa 2. Fascynujące górska kraina
Bez wątpienia najpiękniejsza trasa na Gran Canarii wiedzie przez centralny masyw górski wyspy. Aby podziwiać przepiękne widoki należy wybrać się na tę wędrówkę przy dobrej pogodzie; aby uniknąć popołudniowych pasatów, należy wyruszyć dość wcześnie.
Wyruszając z Maspalomas poprzez przedmieścia San Fernando należy się kierować na San Bartolomé di Tirajana albo na Fatagę. Praktycznie po wyjechaniu z zabudowań turystycznego centrum wyspy wyłaniają się przepiękne widoki na górski krajobraz. Po około 10 kilometrach dojeżdża się do punktu widokowego skąd można podziwiać widoki na mała oazę, Artedara. Drzewa palmowe przemieszane z drzewkami cytrynowymi i pomarańczowymi porastają niemal całą dolinę. Podążając dalej w kierunku południowym dociera się do miejscowości Fataga. Domy na wzgórzu przemieszane z drzewami palmowymi dostarczają malowniczego widoku. Dalej na południe, około 8 kilometrów od Fatagi leży miejscowość San Bartolomé de Tirajana, stolica prowincji obejmującej południową część Gran Canarii. Dalej należy kierować się do miejscowości Ayacata.
W Ayacata należy odbić w kierunku Pozo de las Nieves. Podążając w kierunku najwyższego wzniesienia najpierw napotykamy Roque Nublo 1813 m. n.p.m. Dalej, na szczyt Pozo de las Nieves 1951 m. n.p.m. prowadzi 9 kilometrowa, stosunkowo łatwa droga. Ze szczytu rozpościera się przepiękny widoki na całą wyspę. Przy dobrych warunkach widocznościowych można także podziwiać Pico del Teide (3718 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Teneryfy. Dalszy ciąg wędrówki, to droga powrotna do miejscowości Ayacata.
Należy przebyć niezliczone ilości zakrętów, aby dojechać do przepięknie położonej górskiej wioski Tajeda; stąd już tylko 7 kilometrów do Cruz de Tejeda, przełęczy położonej na wysokości 1490 m. n.p.m. Główna droga prowadzi dalej do miejscowości Vega de San Mateo i dalej do Telde, drugiego co do wielkości miasta wyspy. Dystans pomiędzy Telde a Maspalomas pokonuje się autostrada.
Poniżej zamieszczono profil wysokościowy proponowanej trasy. Stopień trudności oceniamy na 4 (w skali od 1 do 5). Najtrudniejszy jest odcinek wysokogórski, od Fatagi do Vega de San Mateo. Najwyższy punkt: 1813 m. n.p.m. , długość: około 170 kilometrów.
Rozwiń tekst