Reykjavík

Reykjavík

Reykjavík to stolica i zarazem największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxaflói.
W miejscu dzisiejszej stolicy Islandii znajdowała się najstarsza, założona z myślą o stałym osadnictwie, osada na wyspie. Założył ją w 874 roku norweski wiking Ingólfur Arnarson. Nazwał to miejsce Reykjavík, co po islandzku znaczy Dymiąca Zatoka, od znajdujących się tu gorących źródeł i fumaroli. Osada rozwijała się później dzięki założonemu w pobliżu w 1226 roku klasztorowi augustiańskiemu. W tamtym czasie, Islandia znajdowała się w duńskiej strefie wpływów i Duńczycy wszelkimi sposobami blokowali rozwój lokalnej przedsiębiorczości, która mogłaby zagrozić interesom Danii.
Ostatecznie, 18 sierpnia 1786, liczącej 167 mieszkańców osadzie przyznano prawa miejskie, co przyczyniło się do gwałtownego rozwoju miasta. Osobą, która przyczyniła się przełamaniu dominacji Duńczyków był Skúli Magnússon. Wkrótce miasto zostało siedzibą protestanckiego biskupa Islandii, a także islandzkiego parlamentu Althing. Od tamtej pory Reykjavík ciągle się rozwija i jest biznesową, kulturalną i turystyczną stolicą wyspy. W Reykjavíku znajduje się założony w 1911 jedyny na wyspie uniwersytet - Háskóli Íslands (Uniwersytet Islandzki).
Do głównych atrakcji w mieście można zaliczyć:
  • Dómkirkjan – jeden z najstarszych budynków na wyspie, siedziba biskupa ewangelicko-luterańskiego oraz główny kościół miasta.
  • Hallgrímskirkja – kościół luterański uznawany za jeden z symboli miasta. Architektura kościoła nawiązuje do motywów zaczerpniętych z islandzkich krajobrazów (kolumny przypominające bazaltowe skały znajdujące się na plaży Reynisfjara).
  • Landakotskirkja – to katedra katolickiej diecezji obejmującej całą Islandię. W roku 1999 katedra otrzymała honorowy tytuł papieskiej bazyliki mniejszej.
  • Sala koncertowa Harpa – wyróżniająca się nowoczesną architekturą budynek znajduje się tuż przy porcie. Wewnątrz znajduje się kilka sal koncertowych i konferencyjnych. Harpa jest oficjalną siedzibą Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej i Islandzkiej Opery.
  • Perlan – to budynek znajdujący się na wzgórzu Öskjuhlíð w którym znajdują się restauracje, sklepy i sale wystawowe. Pod budynkiem znajdują się ogromne zbiorniki z ciepłą wodą. Zbiorniki zaopatrują sporą część miasta w ciepłą wodę, a zimą wykorzystywane są także do podgrzewania ulic i chodników. Z tarasu widokowego (wejście jest płatne) rozpościera się widok na miasto i okolicę.
  • Alþingishúsið – to XIX wieczny budynek, w którym mieści się siedziba Althingu, czyli jednoizbowego parlamentu Islandii.
  • Sólfar (Sun Voyager) – Rzeźba znajduje się przy ulicy Sæbraut na północnym wybrzeżu. Pierwotnie statek miał być skierowany w stronę zachodu słońca, co wyjaśnia nazwę. Po kilku zmianach planu, ostatecznie rzeźba jest skierowana na północ. Wykonana ze stali nierdzewnej, przypominająca statek wikingów rzeźba jest jednym z najczęściej fotografowanych dzieł sztuki w Reykjaviku.
Rozwiń tekst