Lanzarote

Lanzarote

Archipelag Wysp Kanaryjskich leży na Oceanie Atlantyckim, składa się z siedmiu zamieszkałych wysp: Gran Canaria, Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera oraz sześciu mniejszych, niezamieszkałych: Alegranza, Graciosa, Montana Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Wyspy są oddalone o 100 do 300 km od północnozachodniego wybrzeża Afryki (Sahara Zachodnia, Maroko) oraz około 1100 km od lądu hiszpańskiego (Cádiz). Cały archipelag rozciąga się od wschodu na zachód na długości 500 kilometrów i z północy na południe na długości 200 kilometrów.
Lanzarote jest najbardziej fascynującą ze wszystkich »wysp szczęśliwych«, bo właśnie takim mianem już w czasach antycznych określano archipelag Wysp Kanaryjskich. Lanzarote w porównaniu do zielonych, zachodnich Wysp Kanaryjskich jest skalista i szara. Na pierwszy rzut oka wyspa wydaje się odludna, pustynna i trochę nieprzystępna. Brunatne odcienie, kilka wzniesień, kilka palm na wybrzeżu i to wszystko. Jednak z każdą godzina pobytu na wyspie zmienia się jej obraz. Odcienie stożków wulkanicznych (ponad 300 rozrzuconych po całej wyspie) zmieniają się od jasnobrązowego przez ochrę, żółć, fiolet; Góry Ogniste są czarne, ciemnobrązowe i ciemnoczerwone; wieczorem zaś mienią się wszelkimi odcieniami czerwieni.
Lanzarote oferuje swym gościom nienaruszoną przyrodę. Gorące słonce, orzeźwiające pasaty, bezkresne morze z ogromnymi falami, rośliny, które potrafią żyć bez wody i przeciwstawiają się niszczącym wiatrom. I wulkany. Pozostałości erupcji wulkanicznych są tutaj tak blisko jak nigdzie na ziemi, bardzo duża cześć wyspy została w XVIII wieku przykryta masami lawy i do dziś pozostaje pod ścisła ochrona oferując zwiedzającym fantastyczny, księżycowy krajobraz.
Na tym właśnie "kosmicznym" terenie spędzają tubylcy swoje codzienne, zwykle dni. Od bardzo dawna pielęgnowana jest tradycja uprawy winorośli i produkcji win. W środku pola lawowego sadzona jest sadzonka winorośli, która otaczana jest murem z zastygłej lawy do ochrony przed wiatrem. Oczywiście nie ma tutaj wielkich plantacji, a jedynie niewielkie, ale bardzo starannie uprawiane poletka winne. Oprócz uprawy winorośli, uprawiane są także inne warzywa. Tu i tam można zaobserwować jak mieszkańcy tej wulkanicznej wyspy podporządkowali sobie ten niedostępny skrawek ziemi.
Piękno wyspy oraz przyjemny klimat sprawiają ze spędzane na wyspie dni pozostaną niezapomniane. Lanzarote żyje dziś wyłącznie z turystyki. Ale ten, kto opuści turystyczne centra: Costa Teguise, Playa Blanca lub Puerto del Carmen, pozna prawdziwe piękno tej wyspy. Zapraszamy do zagłębienia się w osobliwe piękno Lanzarote...
Rozwiń tekst