Thasos

Thasos

Najbardziej na północ wysunięta wyspa ze wszystkich wysp greckich zapewnia odwiedzającym wielorakie atrakcje. Warte zobaczenia antyczne wykopaliska, malownicze górskie wioski, niezliczone ilość zatok z niepowtarzalnymi plażami oraz gęste, zielone lasy zamieniają wyspę w prawdziwy raj.
Ale niestety, wyspa ta nie jest już "zielonym szmaragdem", gdyż pożary lasów zniszczyły sporą cześć obszarów zielonych, zwłaszcza w środkowej i zachodniej części wyspy. Ale mimo tych katastrof pozostało jeszcze sporo zieleni w porównaniu do innych wysp greckich, dlatego też piesze wycieczki do malowniczych zatoczek czy na szczyty górskie są szczególnie warte polecenia.
Thásos to nie tylko natura, wyspa bogata jest ona także kulturowo. W okresie rozkwitu greckiego antyku, Thásos, dzięki żyznej glebie, pokładom metali szlachetnych, marmuru i drewna, była najgęściej zaludnioną wyspa Morza Egejskiego i bywała często nazywana "Atenami Północy". Odpowiednio wielkie i okazałe były też budowle wzniesione w tamtym okresie. Na szczególną uwagę zasługują niepowtarzalne reliefy na bramach wjazdowych do stolicy wyspy Limenas czy antyczne kopalnie marmuru na półwyspie Alikí.
Rozwiń tekst
Opcje mapy
  • Typ mapy