Hægefjell

Hægefjell

Hægefjell (1.022 m n.p.m.) to granitowy masyw położony u zbiegu jezior Nisser i Vråvatn. Ze względu na swoja formę i położenie, góra Hægefjell była świętą górą wikingów.
Informacje ogólne
Na szczyt prowadzi niezbyt wymagająca ścieżka rozpoczynająca się w ośrodku narciarskim Vrådal Panorama. Na pokonanie drogi na szczyt i zejście z trzeba zarezerwować przynajmniej min 6 godzin. Ze szczytu, przy dobrych warunkach pogodowych, rozpościera się wspaniały widok na miejscowość Vrådal oraz jeziora Nisser i Vråvatn.
Ze względu na bardzo złe warunki pogodowe, bardzo silny, porywisty wiatr i siąpiący deszcz nie udało nam się wejść na szczyt, a podejmowaliśmy dwie próby zdobycia szczytu.
Opis szlaku
Szlak rozpoczyna się przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego w ośrodku Vrådal Panorama. Alternatywnie, korzystając z płatnej szutrowej drogi można dojechać do parkingu znajdującego się na wysokości 720 m n.p.m. Poniższy opis dotyczy trasy rozpoczynającej się przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego. Szlak jest oznaczony jest znakami w kolorze czerwonym.
Początkowy odcinek ścieżki prowadzi po stoku narciarskim. Szeroka i kamienista ścieżka wspina się łagodnymi łukami po stosunkowo stromym zboczu masywu. Miejscami ścieżka poprowadzona jest po nagiej skale granitowej. Podczas deszczu skała jest mokra i śliska. Po przejściu około 2,5 kilometra dochodzi się do niewielkiego jeziora Dagshustjønni. Przez kolejny kilometr ścieżka wije się pomiędzy porośniętymi trawą skałami i dochodzi do kolejnego, mniejszego zbiornika wodnego. To właśnie przy tym jeziorze znajduje się alternatywne wejście na szlak.
Począwszy od tego miejsca, ścieżka prowadzi po gołej skale granitowej. Po przejściu kilkuset metrów wchodzimy na nieosłoniętą grań masywu, skąd roztacza się wspaniały widok na miejscowość Vrådal oraz jeziora Nisser i Vråvatn. Bardzo dobrze widoczny jest także znajdujący się po drugiej stronie doliny masyw Roholtfjellet. Niestety, z powodu bardzo złej pogody, padającego deszczu i silnego wiatru nie byliśmy w stanie kontynuować wspinaczki, do szczytu pozostało nam około 4 kilometrów. Wiatr był na tyle silny, że trudno było utrzymać równowagę.
Zgodnie z opisami znajdującymi się w przewodnikach, pokonanie drogi na szczyt nie jest zbyt wymagające a widoki niesamowite.
Dojazd
Pierwsza możliwość: wspinaczkę rozpoczynamy przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego znajdującego się w ośrodku narciarskim Vrådal Panorama. W pobliżu znajduje się duży, bezpłatny parking, na którym można zostawić auto. Współrzędne GPS parkingu: 59,3106 N, 8,4399 E.
Druga możliwość: wjazd płatną, szutrową drogą na parking znajdujący się w okolicy górnej stacji wyciągu narciarskiego. Droga jest w dobrym stanie i można ją bezproblemowo pokonać zwykłym autem osobowym. Współrzędne GPS parkingu: 59,2994 N, 8,4144 E.
Rozwiń tekst