Pałac Wielkich Mistrzów

Pałac Wielkich Mistrzów

W XIV wieku po silnym trzęsieniu ziemi w 1481 roku, Pałac Wielkich Mistrzów został przez Mistrza Zakonnego Pierra d'Aubusson gruntownie odnowiony. Tureckie panowanie od 1522 roku nie pozostawiło na pałacu żadnych widocznych uszkodzeń. Turcy używali pałacu jako więzienia. Do wielkich zniszczeń doszło dopiero na wskutek wybuchu prochu w kaplicy świętego Jana w roku 1857. Na początku XX wieku Włosi przystąpili do renowacji pałacu, przy okazji zmieniając sporo z jego pierwotnego kształtu. Między innymi przebudowana została część murów zewnętrznych, główne wejście z dwoma wieżami oraz częściowo pomieszczenia mieszkalne.
Wyposażenie wnętrz pałacowych nie jest zbyt udane, zostało ono przygotowane nie pod kątem dekoracyjnym a jako pamiątka historyczna. Meble i dzieła sztuki z rożnych stuleci, przede wszystkim zaś późnohellenistyczne i wczesnochrześcijańskie kolumny i mozaiki, nie pokazują autentycznego obrazu pomieszczeń reprezentacyjnych oraz mieszkalnych z czasów rycerskich.
Zwiedzanie. Z hali wejściowej szerokie schody prowadzą na górne piętro. Na prawo do schodów znajduje się kaplica pałacowa z kopią posągu świętego Mikołaja dłuta jednego z najznamienitszych florenckich rzeźbiarzy Dantella (1386 - 1466). Przez niewielki przedsionek przechodzi się do sali z trofeami. Na antycznych kolumnach z IV w. p.n.e. rozwieszono rożnego rodzaju łuki. W jednym narożniku sali znajduje się marmurowy ołtarz z reliefem, na którym został przedstawiony Dionizos z tańczącymi meduzami. Na jednej z mozaik przedstawiona została w sposób perfekcyjny scena z polowania. W następnym pomieszczeniu znajduje się kopia znanego dzieła: grupa Laokoona. Oryginał tego dzieła znajduje się w zbiorach muzeum watykańskiego, rzeźba została wykonana przez trójkę rzeźbiarzy z Rodos: Agesandrosa, Athanodorosa oraz Polydorosa. W kolejnej sali można zobaczyć mozaikę z meduzą oraz chińska wazę. Do następnej sali ze sklepieniem krzyżowym wchodzi się poprzez bogato zdobione renesansowe drzwi. Przez pomieszczenie z mozaiką przedstawiającą tygrysa przechodzi się do korytarza. Poprzez kancelarię z meblami z wieku XVI przechodzi się do sali arkadowej będącej największą salą w pałacu. Sala arkadowa ozdobiona jest arkadami wspartymi na dwóch kolumnach. W sali tej można zobaczyć mozaikę przedstawiającą geometryczne figury pochodzące z wyspy Kos. W północno-zachodnim narożniku pałacu znajduje się na lewo sala muzyczna oraz na prawo sala jadalna, które zazwyczaj są jednak zamknięte. W kolejnej sali znajduje się mozaika pochodząca z Rodos przedstawiająca laskę Dionizosa. W kolejnej małej sali znajduje się mozaika przedstawiająca nimfę pędząca na koniu. Dalej idzie się korytarzem, aż do północnego skrzydła pałacu. Tutaj znajduje się sala z mozaiką przedstawiająca delfina. Także pozostałe pomieszczenia wschodniego skrzydła są niedostępne dla zwiedzających. Mozaika w kolejnym korytarzu przedstawia walkę Posejdona z Polybotem, w kolejnej sali znajduje się mozaika przedstawiająca 9 muz. Na końcu trasy zwiedzania znajdują się dwa pomieszczenia ze stallami.
Rozwiń tekst