Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) to państwo leżące na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów. Kraj należy do szybko rozwijających się i najbogatszych państw Azji Zachodniej. Od powstania kraju w roku 1971 przez dłuższy czas najwięcej dochodów przynosiła ropa naftowa.
Obecnie ropa naftowa daje tylko około 18% PKB. Niskie ceny towarów oraz nowoczesna infrastruktura hotelowa i sportowa przyciągają zagranicznych turystów. ZEA nie mają w zasadzie żadnych spektakularnych z historycznego punktu widzenia miejsc. Jeśli ktoś nastawia się na tego typu zwiedzanie to może wrócić zawiedziony, gdyż znaleziska archeologiczne eksponowane w muzeach i skanseny, tzw. „Heritage Village” nie powalają na kolana, niemniej poszukiwaczy tradycji czy folkloru tutejszych ziem powinny zadowolić.
Czy warto zatem jechać do Emiratów? Oczywiście! Nigdzie na świecie nie ma takiego nagromadzenia cudów architektury i inżynierii. Nigdzie w tak masowej skali nie zastosowano prostej zasady, że bogactwo ma bić po oczach. Monumentalne budynki muszą świecić złotem, marmurami, kolorową iluminacją. Tu skromność nie jest w cenie. Chodzi o to, żeby pokazać całemu światu bogactwo Emiratów.
Rozwiń tekst
Opcje mapy
  • Typ mapy