Gygrestolen

Gygrestolen

Gygrestolen to wznosząca się na wysokość 350 m n.p.m. ciekawa formacja skalna. Nazwa Gygrestolen oznacza tyle co „siedlisko gygry”, a gygra to żeński odpowiednik trolla. Jak podaje lokalna legenda, okolice do dzisiaj zamieszkiwane są przez gygrę, która co jakiś czas złości się na mieszkańców za to, że przed wiekami przeszli na chrześcijaństwo odrzucając wiarę w lokalnych bożków.
Informacje ogólne
Na szczyt prowadzi 7 kilometrowa ścieżka. Trasa nie jest zbyt wymagająca, aczkolwiek dobre buty są wskazane. Na pokonanie całej trasy potrzeba zarezerwować od trzech do czterech godzin.
Szczegółowe informacje o szlaku można znaleźć poniżej a ślad GPS w formacie gpx można pobrać tutaj.
Opis szlaku
Wejście na ścieżkę znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu, bezpośrednio przy wejściu znajduje się tablica informacyjna zawierająca najistotniejsze informacje o trasie i okolicy.
Początkowy odcinek trasy prowadzi przez płaski i dość podmokły teren. W miarę pokonywania kolejnych metrów, krajobraz się zmienia i ścieżka zaczyna się coraz bardziej się wspinać, kilkukrotnie przecinając niewielki strumyk. Po przejściu około 1,1 km. ścieżka chowa się w skalnym wąwozie. Ściany porośnięte są zielonym mchem, sceneria przypomina dziką puszczę. Wędrówka wąwozem trwa około 600 metrów, po czym ścieżka prowadzi nas na nieosłonięte skały. Kolejny kilometr to spokojna wędrówka po raczej równym terenie, po drodze mija się dwa niewielkie jeziora: Svarttjønn i Venetjønn. Miejscami do pokonania są ogromne kałuże zalewające ścieżkę. Najwyższy punkt formacji skalnej jest oznaczony niewielkim słupem, na którym zawieszona jest skrzynka z książką odwiedzin. Zanim rozpoczniemy zejście warto podejść do punktu widokowego znajdującego się jakieś 200 metrów na północ, z którego roztacza się niesamowity widok na lezącą w dole dolinę z jeziorem Uvdalstjønna.
Aby wrócić do parkingu można pokonać tę sama drogę, która prowadziła na szczyt, warto jednak pokusić się o zejście inną trasą, która także kończy się w pobliżu parkingu, z którego rozpoczęliśmy wędrówkę. My wybraliśmy tan drugi wariant.
Początek trasy powrotnej jest niezwykle stromy, co w połączeniu z mokrymi i śliskim skałami jest dość niebezpieczne. Trzymając się gałęzi i wystających korzeni można jednak bezpiecznie pokonać ten dwustumetrowy odcinek. Kolejne kilometry to łagodne zejście w dół. Pierwszy odcinek prowadzi przez dość mokry liściasty las, po czym wchodzi się do lasu sosnowego i ścieżka dochodzi do drogi Uvdalvegen, którą to wracamy do parkingu, z którego rozpoczęliśmy wędrówkę.
Dojazd
Początek ścieżki znajduje się przy parkingu, do którego można dojechać drogą Uvdalvegen. Droga ta odchodzi o drogi RV359 łączącej Bø i Telemark i Lunde. Pierwsze dwa kilometry Uvdalvegen to asfalt, kolejne 1,6 km to nawierzchnia szutrowa. Całość można bez obaw pokonać normalnym autem osobowym. W roku 2017 przejazd drogą nie był objęty żadnymi opłatami.
Współrzędne GPS parkingu: 59,3756 N, 8,9823 E.
Rozwiń tekst