Majorka

Majorka

Żadna inna wyspa na Morzu Śródziemnym nie jest tak tłumnie odwiedzana przez turystów jak Majorka. Przez lata wokół wyspy narosło sporo mitów i nieprzychylnych opinii. Na poniższych stornach postaramy się pokazać, że warto się wybrać i spędzić urlop na słonecznej wyspie w archipelagu Balearów.
Wielkość wyspy jest często niedoceniana: ze wschodu na zachód wyspa mierzy prawie 100 kilometrów, z północy na południe prawie 80. Wyspa dzieli się na kilka regionów klimatycznych i geologicznych. Z całą pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Palma de Mallorca – stolica wyspy i jednocześnie największe miasto na wyspie. Palma de Mallorca szczyci się bogatą historią i bogactwem zabytków historycznych. Miasto dysponuje bogatą bazą hotelową i restauracyjną. Niestety brakuje przyzwoitej plaży. Ze względu na doskonałe połączenia autobusowe z każdym zakątkiem wyspy, miasto polecane jest wszystkim, którzy chcą urlop poświęcić na poznawanie całej wyspy.
Zatoka Badia de Palma oraz Costa de Calviá. Wybrzeże z obydwu stron stolicy wyspy jest najgęściej zaludnionym obszarem na wyspie. Sieć hotelowa jest doskonale przygotowana do przyjęcia nawet najbardziej wymagających turystów. Costa de Calviá szczyci się wspaniałymi piaszczystymi plażami, najbardziej znaną z plaż jest Platja de Palma.
Północnozachodnia część wyspy zdominowana jest przez pasmo górskie Serra de Tramuntana. Dzikie i skaliste wybrzeże, pozbawione plaż i spokojnych zatok sprawia, że region ten nie jest oblegany przez masową turystykę. Serra de Tramuntana jest prawdziwym rajem do wędrówek i wspinaczek górskich. Dobrze oznakowane trasy górskie pozwolą każdemu bardziej i mniej doświadczonemu „alpiniście” na znalezienie czegoś właściwego dla siebie. Najważniejszymi atrakcjami są tego regionu są miasteczka Valldemossa, Deià, Sóller, klasztor Lluc oraz wąwóz Torrent de Pereis. Na koniec należy dodać, że Serra de Tramuntana nie jest najlepszym wyborem na bazę wypadową, jeżeli zamierzamy także poznawać inne zakątki wyspy.
Północna część wyspy z miastami Pollença i Alcúdia obfituje w przyrodnicze i kulturalne atrakcje. Przepiękne stare miasteczka zachęcają do spacerów i zanurzenie się w ich czasem niesamowite historie i legendy, długie i piaszczyste plaże zachęcają do odpoczynku po spacerach. Wschodnie zbocza Serra de Tramuntana zachęcają do wędrówek w góry. Najciekawszym i najbardziej niesamowitym miejscem w tym rejonie jest bez wątpienia półwysep Cap de Formentor.
Wschodnia część wyspy to przede wszystkim długie, szerokie i piaszczyste plaże z doskonale zorganizowaną infrastrukturą turystyczną. Najważniejszymi atrakcjami tego regionu są jaskinie krasowe: Coves dels Hams, Porto Christo i Artà.
Południowe wybrzeże należy do najmniej zaludnionych obszarów na wyspie, niewielkie miasteczka i duże odległości pomiędzy nimi sprawiają, że ta część wyspy polecana jest głównie osobom ceniącym sobie spokój i ciszę. W tej części wyspy życie nocne praktycznie nie istnieje. Dużą zaletą tego odcinka wybrzeża są natomiast plaże, przepiękne, schowane w spokojnych zatoczkach. Za najładniejszą plażę uchodzi plaża Es Trenc.
Es Plà. Spędzanie urlopu w środkowej części wyspy jest coraz bardziej popularne wśród turystów odwiedzających wyspę. Zakwaterowanie oferują przede wszystkim dawne posiadłości ziemskie przystosowane do potrzeb turystów, fincas – czyli jednorodzinne wolnostojące domki, czy też niewielkie hoteliki. Doskonała infrastruktura drogowa pozwala z każdego miejsca na wyspie dotrzeć do plaży. Lecz nie tylko ze względu na tanią możliwość zakwaterowania warto zdecydować się na pobyt w tej części wyspy. Zapomniane miasteczka, stare klasztory i twierdze warowne z punktami widokowymi, tradycyjne targowiska – to wszystko można znaleźć na płaskowyżu Es Plà.
Rozwiń tekst