Hôtel et Dôme des Invalides
Ze swoją pozłacaną kopułą Katedra Inwalidów, wzorowana na rzymskiej Bazylice św. Piotra, należy do najbardziej znanych zabytków lewobrzeżnej części Paryża. Kościół zaprojektowany na planie greckiego krzyża przez architekta Hadurin-Mansart słynie jako jeden z najlepszych budowli epoki Ludwika XIV. W czasach dzisiejszych kościół został przemianowany do roli mauzoleum. W cedrowym sarkofagu spoczywają kości Napoleona, sprowadzone w 1840 roku z wyspy św. Heleny. Także bracia Napoleona: Jérôme i Joseph, mistrz fortyfikacji Vauban, Ferdynand Foch oraz inni słynni marszałkowie znaleźli tutaj miejsce ostatniego spoczynku.
Znajdujący się tuż obok Hôtel des Invalides wybudowany został z rozkazu Króla - Słońce, jako miejsce spokojnej starości dla żołnierzy armii francuskiej. Około 6000 byłych żołnierzy mogło znaleźć tutaj zakwaterowanie oraz opiekę. W zachodnim oraz wschodnim skrzydle budowli utworzone zostało Musée de l´Armée (muzeum wojska). Wielka Armia Francuska upamiętniona jest tutaj przez około 300.000 eksponatów muzealnych. Obok mundurów oraz uzbrojenia z rożnych epok i krajów wystawiona jest między innymi pozłacana buława Karola IX oraz broń masowego rażenia z pierwszej i drugiej wojny światowej. Na jednym z pięter prezentowane są makiety najbardziej znanych fortyfikacji Europy.
Kliknięcie na zdjęciu spowoduje, że zostanie wyświetlone ono w powiększeniu w wygodnej przeglądarce. Za pomocą przeglądarki i dostepnych w niej narzędzi można następnie nawigować pomiędzy dostępnymi fotografiami bez konieczności klikania każdorazowo na nowe zdjęcie. Życzymy miłego oglądania.
Opinie i komentarze Rozpocznij nowy wątek...
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - rozpocznij dyskusję...
Lokalizacja
Szerokość geograficzna:
 48°51'21"N
Długość geograficzna:
 2°18'45"E
Wysokość bezwzględna:
 ---

Zobacz w Google Earth
Zobacz w Google Maps
Ciekawe strony
Co dalej...
Licznik
Dotychczasowych odsłon strony:
Ostatnie odwiedziny: poniedziałek, 21 maj 2018, 12:05

Ostatnie wyszukiwania:
  • les invalides opinie
  • wikipedia -mapa geograficzna francja
  • kościół św piotra w paryżu
  • les invalides paryż


Ostatnie odsłony z:
Lubliniec, Polska
Polska
Krefeld, Niemcy
Dublin, Irlandia
Ródos, Grecja