Teguise
Teguise, pierwotnie »La Real Villa de Teguise« a przez tubylców do dzisiaj nazywane »La Villa«, to najstarsze miasto na wyspie oraz w całym archipelagu wysp kanaryjskich. Miasto jest oddalone o około 10 kilometrów od Arrecife i leży na stokach masywu Risco de Famara. Do 1852 było Teguise stolicą wyspy. Największą atrakcją turystyczną miasta jest coniedzielny jarmark. W pozostałe dni tygodnia miasto ogarnia głęboka cisza i spokój, dzięki czemu można w skupieniu podziwiać tę architektoniczną perłę Wysp Kanaryjskich.
Budowlą rozpoznawczą miasta jest kościół Iglesia Nuestra Senora de Guadalupe, nazywany czasem także Iglesia de San Miguel. Budowa kościoła rozpoczęła się w pierwszej połowie XV wieku, przez długi czas kościół ten był głównym centrum religijnym wyspy, posiadał bezcenną monstrancję i był przez to narażony kradzieże. W 1568, 1569, 1571 oraz 1596 świątynia była plądrowana, w roku 1618 dodatkowo częściowo zniszczona. W roku 1680, po zbiórce pieniędzy wśród mieszkańców wyspy kościół został ponownie odbudowany. Ostatecznie w roku 1909 pożar zniszczył świątynię całkowicie, tym razem jednak przyczyną była nieroztropność jednego z ministrantów. Ponowna odbudowa kościoła zakończyła się w roku 1922, z pierwotnej budowli zachowała się jedynie cześć wierzy.
Kolejną ważną budowla jest pałac Palacio Spínola, zwany także Pałacem Gubernatora. Pałac został wybudowany w latach 1730 - 1780 na zlecenie José Feo Peraza. W roku 1895 padło po raz pierwszy nazwisko Spínola, po tym jak Dona Adelina Feo Curbelo poślubiła Don Angela Spínola Cancio. Spacer przez pałac prowadzi przez kilka salonów, bogato zdobiona jadalnie, małą kaplice, pokoje mieszkalne oraz sypialnie.
W wschodniej granicy miasta, na 452 metrowym wulkanie Guanapay, wznosi się zamek Castillo de Guanapay. Wspinając się na gore roztacza się piękny widok na krater, z góry można podziwiać położone 150 metrów poniżej miasto Teguise. Zamek Castillo de Guanapay, zwany także Castillo de Santa Bárbara został prawdopodobnie wybudowany w XIV wieku z inicjatywy Lancellotto Mallocello. Wieża obserwacyjna została dobudowana w wieku XVI na polecenie Augustína Herreras y Rocha. W roku 1586 w czasie napadu piratów, budowla została zrujnowana. W roku 1588 Filip II zlecił włoskiemu architektowi i inżynierowi Leonardo Torriani odbudowe zamku i doprowadzenie do stanu używalności. W latach 1960 oraz 1977 z prywatnych inicjatyw zamek został odrestaurowany. W zamku znajduje się małe muzeum emigracji.
Kliknięcie na zdjęciu spowoduje, że zostanie wyświetlone ono w powiększeniu w wygodnej przeglądarce. Za pomocą przeglądarki i dostepnych w niej narzędzi można następnie nawigować pomiędzy dostępnymi fotografiami bez konieczności klikania każdorazowo na nowe zdjęcie. Życzymy miłego oglądania.
Opinie i komentarze Rozpocznij nowy wątek...
piękna wyspa

robson 15.09.2007 21:54
miałem przyjemność spędzić 8 dni na wyspie ale to wystarczyło bym ją… zwiedził (autem) w zdłuż i w szerz. Polecam koniecznie zajrzeć na plaże FAMARA. Super klimat-mógłbym tam zamieszkać :)
Odpowiedz Zgłos do moderacji
wakacje

Jacek19542 13.04.2009 10:12
kwiecień 2008 r, 20 stopni ciepła przepiękne morze cudowni ludzie ,bardzo ciekawe miejsce.Przeplata tam się brzydota z pięknem jest strasznie i niebezpiecznie i cudne miejsca że aż dech zapiera .Jadąc autokarem można narobić w gacieze strachu.,ale te widoki są tego warte
Odpowiedz Zgłos do moderacji


Zadziorek 24.06.2011 20:46
To nie opinia. To zapowiedź - 29 czerwca lądujemy na Lanzarote a Teguise będzie bazą. Po powrocie zdań kilka zamieszczę.
Odpowiedz Zgłos do moderacji
Zadziorek 14.07.2011 22:51
Jako rzekłem wcześniej Lanzarote zobaczyłem. Nie wiem nawet co mam powiedzieć. Powiem tak: jeśli nadarzy się okazja to po raz wtóry tam z chęcią polecę. To jest przepiękne miejsce na ziemi.
Odpowiedz Zgłos do moderacji
Zadziorek 24.11.2011 10:41
Jako się rzekło, 3 grudzień 2011 posadzi mnie ponownie na Lanzarote:-)
Odpowiedz Zgłos do moderacji
Lokalizacja
Szerokość geograficzna:
 29°03'37"N
Długość geograficzna:
 13°33'34"W
Wysokość bezwzględna:
 ---

Zobacz w Google Earth
Zobacz w Google Maps
Ciekawe strony
Co dalej...
Licznik
Dotychczasowych odsłon strony:
Ostatnie odwiedziny: piątek, 15 luty 2019, 21:09

Ostatnie wyszukiwania:
  • kosviol costa turquise lanzarote
  • costa teguise msza
  • lanzarote teguise kościoły msze
  • Nuestra Señora de Guadalupe Lanzarote


Ostatnie odsłony z:
Kraków, Polska
Polska, Polska
Gdansk, Polska
Beijing, Chiny
Madrid, Hiszpania