Jameos del Agua ¤ Jameo Grande
Jameos del Agua jest najczęściej odwiedzanym miejscem na Lanzarote. Ten fenomen natury to niewielki fragment długiego łańcucha korytarzy lawowych powstałych na skutek wybuchu wulkanu La Corona. Do tego samego systemu należy także położona kilka kilometrów na zachód jaskinia Cueva de los Verdes.
Podczas gdy lawa wulkaniczna na powierzchni ziemi zastygała, poniżej jeszcze ciekła płynęła w kierunku morza. Kiedy ustala aktywność wulkanu, powstała swego rodzaju "rura", której górna warstwa miejscami pękała i zapadała się. Te zapadnięcia otrzymały miano "jameos".
"Zadaszona" cześć Jameos del Agua stanowi jaskinię, której długość wynosi 60 metrów, szerokość 20 metrów oraz wysokość także 20 metrów. Fenomenem Jameos del Aga jest zbiornik wodny, który uformował się na dnie jaskini. Leży on poniżej lustra morza i wypełniony jest słoną woda morska. W tej słonej wodzie żyje gatunek raka, który się odżywia algami i który w normalnych warunkach zamieszkuje oceany na głębokości 3000 metrów. Pochodzenie wody w zbiorniku do dziś nie zostało wyjaśnione. W zwieńczeniu jaskini znajduje się prawie okrągła dziura, przez która wpada do jej wnętrza światło słoneczne.
Powyżej zamkniętej jaskini, znajduje się otwarta dolina Jameo Grande, gdzie został zagospodarowany niewielki basen. Pomiędzy dziko rosnącymi roślinami porozstawiane ławki zachęcają do chwili odpoczynku, palmy, drzewa figowe, krzaki hibiskusa zapewniają niezbędny tutaj cień.
Kliknięcie na zdjęciu spowoduje, że zostanie wyświetlone ono w powiększeniu w wygodnej przeglądarce. Za pomocą przeglądarki i dostepnych w niej narzędzi można następnie nawigować pomiędzy dostępnymi fotografiami bez konieczności klikania każdorazowo na nowe zdjęcie. Życzymy miłego oglądania.
Opinie i komentarze Rozpocznij nowy wątek...
LANZAROTE

14.10.2011 14:16
JESTO TO NIESAMOWITA WYSPA,PRZEPIEKNA O ZRÓZNICOWANYM POGLADZIE W ZALEZNOSCI CZEGO SZUKAMY.JEST W NIEJ WIELE MIEJSC KTÓRE DLA MNIE MIAŁY DUCHOWE DOZNANIA ALE OCZYWISCIE ZNAJDZIEMY RÓNIEZ WYPOCZYNEK NA PIEKNYCH PLAZACH JAK I WIELE ROZRYWKI DLA MŁODYCH OSÓB,POLECAM, MNIE TA WYSPA ZAFASCYNOWAŁA.
Odpowiedz Zgłos do moderacji
Lokalizacja
Szerokość geograficzna:
 29°09'26"N
Długość geograficzna:
 13°25'51"W
Wysokość bezwzględna:
 ---

Zobacz w Google Earth
Zobacz w Google Maps
Ciekawe strony
Co dalej...
Licznik
Dotychczasowych odsłon strony:
Ostatnie odwiedziny: piątek, 15 luty 2019, 13:52

Ostatnie wyszukiwania:
  • Jameos del Agua
  • jameos del agua wikipedia
  • lanzarote jameos del agua
  • jameos del agua lanzarote


Ostatnie odsłony z:
Kraków, Polska
Polska, Polska
Gdansk, Polska
Beijing, Chiny
Madrid, Hiszpania